خاص

تشریفات مجالس غرب تهران

تشریفات مجالس غرب تهران برگزاري مراسم ازدواج اروپاييان و آمريکاييان و مقايسه آنان با مراسم ازدواج ايرانيان. همانطور که ميدانيد تالار پذیرایی جزء بزرگترين و پراهميت ترين رويداد هايي است که براي هر انساني ( اعم از دختر و پسر ) در طول عمرش اتفاق مي افتد حال موضوع قابل تأمل آنجاست که آيا برگزاري تشریفات مجالس غرب تهران در همه کشور ها و همه دين ها به يک شکل است ؟ يا خير؟ قطعا همانطور که خود حدس زده ايد پاسخ به اين سوال منفي است و در هر دين و در هر کشوري تشریفات مجالس غرب تهران به شيوه خاص همان دين و همان کشور به اجرا در مياييد.

حال ميخواهيم چگونگي برگزاري تشریفات مجالس غرب تهران کشورهاي اروپايي و همچنين آمريکايي را مورد بررسي و تحليل قرار دهيم تا ببينيم چه تفاوت هايي و همچنين چه شباهت هايي بين برگزاري تشریفات مجالس غرب تهران آنان(اروپاييان و آمريکاييان) و برگزاري مراسم ازدواج ما ايرانيان وجود دارد با ما همراه باشيد.

در نخست به اين نکته مي پردازيم که کشورهاي اروپايي و آمريکايي از نظر تشريفات و آداب و رسومي که در مراسم ازدواج به کار ميبرند، بسيار شبيه و نزديک به هم هستند و بسياري از کار هايي که ( آداب و رسوم ها و تشريفات) اروپاييان در تشریفات مجالس غرب تهران خود انجام ميدهند را آمريکاييان نيز انجام مي‌دهند.

حال ميخواهيم، برگزاري مراسم جشن اروپاييان و آمربکاييان را مورد بررسي وتحليل قرار دهيم.
در ابتدا براي تشریفات مجالس غرب تهران ، اروپاييان و آمريکايي ها تعداد مهمانان خود را مشخص کرده و اسامي کساني که ميخواهند در جشن ازدواجشان شرکت کنند را به آن مکاني(شامل سالن ها و هتل ها و…) که قرار است جشن در آن برگزار شود اعلام مي کنند. آن مکان براي هر خانواده ويا فردي که مي خواهد در شرکت کند ميزي را مشخص مي کند تا هنگامي که آن خانواده و يا آن فرد در مهماني حضور پيدا کرد سرجاي از پيش تعيين شده خود بنشيند.
به نظر ما اين کار(تعيين کردن جاي مشخص براي هر مهمان) کار مفيدي است علاوه بر آنکه نظم مهماني تشریفات مجالس غرب تهران  مشخص مي شود ميزبان نيز آمار دقيق از تعداد مهمانان و جايگاهي که آنان اشغال مي کنند را به دست مي آورد که اين امر براي ميزبان از موارد بسيار ضروري و واجب است.که باعث ميشود طبق آمار دقيق برنامه ريزي هاي خودرا انجام دهد..

از ديگر اقداماتي که توسط مردمان اروپايي و آمريکايي در حين برگزاري تشریفات مجالس غرب تهران انجام مي شود آن است که :کسي که برگزاري مراسم تشریفات مجالس غرب تهران را به عهده گرفته است  و همچنين پدر و مادر  ساقدوش ها و…. را به ديگر مهمانان معرفي کرده ورود آنان را به سالن اعلام مي نمايد اين کار جز رسم هاي قديمي و ماندگار اين مردمان است که در کشور ما به چشم نميخورد.و يا اگر هم وجود داشته باشد بدين شکل نيست.

تشریفات مجالس غرب تهران
تشریفات مجالس غرب تهران

همچنين در اکثر مواقع  اصولا به عنوان آخرين نفر وارد سالن شده و در هنگام ورود آنان ( تشریفات مجالس غرب تهران ) موزيک زيبايي پخش ميشود و ساقدوش ها در کنار آن ها قرار گرفته و دسته گل را حمل کرده و ديگر ساقدوش ها کارهايي نظير آنکه :دنباله پيراهن را گرفتن، گل ريختن پشت و.. را انجام ميدهند و همچنين ساقدوشهاي داماد پشت داماد آمده وسايل او را حمل کرده و کارهايي ديگري مانند همان گل ريختن، دست زدن و… را انجام ميدهند.

ساقدوش ها در بيشتر تشریفات مجالس غرب تهران دوستان  و دوستان داماد هستند. همچنين ساقدوش ها مي توانند متشکل از فاميلهاي نزديک و همچنين برادر و خواهر  باشد (اين امر بستگي به سليقه و همچنين نزديکي عروس و داماد به آن فرد دارد)

در مراسم ازدواج اروپاييان و آمريکاييان مانند تشریفات مجالس غرب تهران ايرانيان در ابتداي امر براي سرو غذا  غذا را ميل مي‌کنند و فيلمبردار از آنان فيلم ميگيرد و سپس از ديگر مهمان ها درخواست مي شود که براي سرو غذا به سر ميزها بيايد.
همچنين در کشورهاي اروپايي و آمريکايي مانند کشور ما سرو غذا مي تواند بر روي ميز ها (ميزهاي هر خانواده) و يا بر روي ميزي بزرگ و به صورت سلف انجام پذيرد.

در کشورهاي اروپايي و آمريکايي سرو مشروب و همچنين آبجوهاي معروف از مواردي است که در همه به چشم مي خورد (مگر در موارد خاصي که مسلمان باشند) در تشریفات مجالس غرب تهران ايرانيان نيز اين امر امروزه، از اوامر جا افتاده است اما اين کار به صورت همگاني انجام نمي شود و همچنان خيلي از خانواده ها هستند که به خاطر اعتقاداتي که دارند از سرو مشروبات الکلي و همچنين آبجو ها خودداري مي کند و اين امر را ناپسنديده وگناه ميدانند.

از ديگر تشريفاتي که در مراسم ازدواج اروپاييان و آمريکايي ها انجام مي شود، شامل رقصيدن تشریفات مجالس غرب تهران به عنوان رقص first dance يا همان اولين رقص است که توسط تشریفات مجالس غرب تهران به عنوان اولين رقص زمان تاهلي انجام مي شود. که اين رقص مي‌تواند در ابتداي مجلس و يا در وسط مجلس صورت بگيرد.

(بستگي به سليقه افراد دارد) از ديگر رقص هايي که در مراسم ازدواج اروپاييان و آمريکاييان انجام مي شود رقص با پدر است و هنگامي که پدر فوت کرده باشد يا به هر دليلي در مراسم ازدواج دخترش شرکت نکرده باشد، دختر بايد با پدربزرگ خود و يا برادر خود اين رقص را انجام دهد از آن طرف رقصيدن داماد با مادر خود نيز از عوامل مهمي است که در مراسم ازدواج اروپاييان و آمريکايي انجام مي شود. همچنين اگر مادر داماد به هر دليلي در مراسم تشریفات مجالس غرب تهران ازدواج پسر شرکت نکرده باشد ويا فوت کرده باشد داماد بايد اين رقص را با مادر بزرگ خود و يا خواهر خود انجام دهد.
تشریفات مجالس غرب تهران در مراسم جشن ازدواجش با پدر خود و همچنين رقص داماد با مادر خود از آداب و رسومي است که در همه مراسم هاي اروپاييان و آمريکايي ها به چشم مي خورد. که اين امر در بين ايرانيان خيلي جا افتاده نيست و يا اگز هم در مراسمي اتفاق بيوفتد جنبه ي الزام را ندارد.

از ديگر مراسم هاي اروپاييان و آمريکاييان ميتوان به پرتاب کردن  توسط اشاره کرد اين امر از عواملي است که امروزه در مراسم هاي ايرانيان ( تشریفات مجالس غرب تهران ) نيز به چشم مي‌خورد اما باز هم مانند آنان(اروپاييان و آمريکاييان) همه گير نمي باشد. وهر کس به سليقه خود مي‌تواند اين کار را انجام دهد. امابرخلاف ايرانيان در اکثر مراسم هاي جشن  اروپاييان و آمريکاييان اين کار انجام مي شود.

آنان (اروپاييان و آمريکاييان) بر اين باور هستند که هر دختر و پسر مجردي که دسته گل را در هنگام پرتاب  بگيرد به زودي زود بختش باز مي‌شود و آن دختر يا پسر خود نيز ازدواج مي کند.
مردمان اروپايي و آمريکايي نيز مانند ايرانيان اقدام به تهيه حلقه نامزدي وحلقه، ميکنند و تمام زوج هاي آنان (اروپاييان و آمريکاييان) نيز مانند ايرانيان داراي حلقه نامزدي و تشریفات مجالس غرب تهران هستند.
جالب آنجاست که اولين بار در سال ميلادي پاپ نيکلاس اول اعلام کرد که تمام دختران و پسراني که مي خواهند ازدواج کنند بايد داراي حلقه ازدواج باشند. با توجه به مرور زمان و پيشرفت جامعه بشري حلقه هاي ازدواج روزبه روز زيباتر و مجلل تر شده است.

اميدوارم که از مطالب گفته شده لذت کافي را برده باشيد و متوجه تفاوت،برگزاري مراسم اروپاييان و آمريکاييان با ايرانيان شده باشيد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن